Ha fáj a fejünk, bekapunk egy tablettát, ha szénanáthánk van, használjuk az orrsprayt, ha lázunk van, lázcsillapítót veszünk be. S keressük az okokat. Azt mondjuk: biztosan az időjárási fronttól van, nem irtják rendesen a parlagfüvet, vírus bujkál bennem.
Pedig ezzel csak elhárítjuk magunktól a felelősséget. Aki továbbra is ezt a taktikát választja, ám tegye, s már abba is hagyhatja az olvasást. De aki felnőttként szembe akar nézni a válasszal, annak elárulom: az ok nem kívül keresendő, hanem bennünk van: az, hogy a szervezetünkben felborult az egyensúly.
Az ősi Kínában az emberek a természetben lezajló folyamatokat nem önmagukban tekintették, hanem azok egymáshoz való viszonyát vizsgálták. Azt mondták: kell ahhoz a forró, hogy tudjam, mi a hideg. Kell ahhoz az éjszaka, hogy tudjam, mi a nappal. A világot egy harmonikus, holisztikus egységnek tekintették, amiben mindennek egymáshoz viszonyítva van értelme. A kölcsönhatások vizsgálatával, rendszerezésével alkottak meg egy olyan elméletet, ami nagyon jól, átlátható összefüggésekkel modellezi az univerzum bonyolult eseményeit. A természet törvényeit alkalmazták a társadalmi jelenségekre is. A jin-jang elve abból az ősi kínai elképzelésből ered, hogy minden emberi, természeti és világegyetemi jelenség két egymással ellentétes (de nem szemben álló) ősprincípiumból áll, a jinből és a jangból. A jin eredetileg a hegy árnyékos oldalát, míg a jang a napos oldalát jelentette. Ahogyan fény és árnyék kölcsönösen feltételezi és kiegészíti egymást, úgy található meg ez a két ellentétes lényeg minden létezésben és történésben. E két elválaszthatatlan fogalom mindig relatív, azaz mindig valamihez viszonyítható csak. Például a Nap fényesebb (jang) a Holdnál (jin), de a Hold fényesebb (jang) a gyertya lángjánál (jin).
Ez a megközelítés egy gondolatrendszerré fejlődött, amit az élet minden területére alkalmazni lehet. A hagyományos kínai orvoslás is a jin-jang elméletet alkalmazza, hogy megértse és magyarázni tudja az emberi testben lezajló összetett folyamatokat. A betegségek diagnosztikai és kezelési elvei is a jin-jang elméleten nyugszanak. Az elmélet szerint a normál életfolyamatok, az egészség feltétele a jin és a jang közötti dinamikus egyensúly fenntartása. Orvosi értelemben tehát a jin-jang harmónia jelenti az egészséget. Vagyis a tünetek arra figyelmeztetnek, hogy az egyensúly a szervezetünkben felborult. Ha meg akarunk gyógyulni, azt kell megtudnunk, mi okozta ezt.